Historie

Dne 1. ledna 2004 zahájil provoz nový lyžařský vlek na rozhraní Horních a Dolních Guntramovic. Tento vlek, včetně doplňkových staveb, je součástí dlouhodobého záměru města Budišova nad Budišovkou o vybudování zimního sportovního areálu v této části Nízkého Jeseníku. Lyžařský vlek je 600 metrů dlouhý a z jeho horní stanice je překrásný výhled na vzdálené vrcholky pohoří Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Moravy Pradědem (1491m.n.m).

Při dobré viditelnosti se jeví vrchol Pradědu jakoby na dosah ruky a lze na něm jasně rozeznat vysokou věž radiokomunikací. Poněkud blíže má pozorovatel v zorném poli dva výrazné vrcholy bývalých a v učebnicích geologie citovaných sopek, s názvem Velký a Malý Roudný. Sjezdovka, která má délku  600 m, se nachází na úbočí masívu další bývalé sopky s názvem Červená hora, jejíž vrchol je zároveň nejvýše položeným místem v okrese Opava, s nadmořskou výškou 749 m n. m..

Horní stanice lyžařského vleku je rovněž ideálním výchozím místem pro běžkaře, kteří jistě ocení pobyt na lyžích v tichu lesa a překrásné malebné krajině s nejčistším ovzduším v kraji. Cílem pro běžkaře by např. mohl být nedaleký vrchol Červené hory, na kterém se nachází známá meteorologická stanice Červená u Libavé. Při dolní stanici lyžařského vleku je malý bufet, ve kterém je možné se občerstvit.

Poloha lyžařského areálu je téměř ideální, neboť se nachází ve stejné vzdálenosti mezi Budišovem nad Budišovkou, Moravským Berounem a Dvorcemi. Taktéž zájemci z nedalekého Vítkova, ale i Opavy to mají rovněž, „co by kamenem dohodil“

Vybudovaný lyžařský areál budou moci využívat rovněž majitelé chat, chalup i rekreačních zařízení z blízkého okolí. Také žáci místní základní školy ocení tento areál při výuce tělesné výchovy spojené s lyžařským výcvikem

Investorem stavby a jeho majitelem, jakož i přilehlých pozemků, je Město Budišov nad Budišovkou. To získalo od Ministerstva pro místní rozvoj účelovou finanční dotaci v rámci regionálního programu „Podpory rozvoje ostravského regionu – podpora rozvoje cestovního ruchu“. Ta pokryla 70 % z celkového nákladu stavby, jež činil 2,7 mil. Kč. Je třeba dodat, že celý záměr se zdařil jednak díky promyšlené a cílevědomé práci zástupců města pro rozvoj cestovního ruchu, pochopení a podpoře Krajského úřadu v Ostravě, který projekt doporučil Ministerstvu pro místní rozvoj k poskytnutí dotace. Stavba lyžařského areálu se zdařila rovněž díky obětavé práci a nadšení samotných členů lyžařského oddílu, kteří odpracovali množství brigádnických hodin, bez nároku na odměnu. Lyžařský oddíl Budišov n. B. je provozovatelem lyžařského areálu ve spolupráci a s podporou města Budišov n. B. Jejich práce ale tím zdaleka nekončí, neboť je potřeba zajistit provoz, který „vlekařskou výplatu“ ještě dlouhou dobu dávat nebude a celý areál bude potřeba dále rozvíjet. Nic není snadné, ale pokud je nadšení a jsou ochotni lidé, pak lze hodně dokázat. Zatím jedinou odměnou těmto nadšencům jsou spokojené úsměvy lyžařů a ostatních návštěvníků SKI AREÁLU v Horních Guntramovicích. Pokud bude dostatek sněhu a krásné počasí, je to ideální místo pro krásně a pohodově strávený den.

© Ski areál Horní Guntramovice 2022 | web: rostanetek.cz | administrace